Uutta pelattavaa Suomesta: Next Games julkaisi Compass Point Westin

2
Manu Pitkänen

Uutta pelattavaa Suomesta: Next Games julkaisi Compass Point Westin
Suomalainen mobiilipeliyhtiö Next Games on julkaissut viime syksynä Slushissa esitellyn Compass Point West -pelinsä. Peli on ladattavissa App Storesta iPhonelle ja iPadille, mutta siitä on tulossa myöhemmin myös Android-versio.

Puhelinvertailun pikaisen testin perusteella Compass Point West muistuttaa pelilogiikan perusteella hyvin paljon Supercell Boom Beach -peliä. Compass Point Westissä tosin trooppiset saaret ovat vaihtuneet Yhdysvaltain villiin länteen, jossa hypätään uudisasuttajien saappaisiin ja rakennetaan uutta kylää keskelle preeriaa. Lisämaustetta peliin on haettu erityisten pelikorttien avulla.

Oman kylän rakentamisen ohella pelaajan tehtävänä on kartoittaa lähiseutuja ja valloittaa varkaiden miehittämiä tukipisteitä.

Compass Point Westin voi ladata App Storesta ilmaiseksi, mutta edistymisen nopeuttamiseksi pelissä voi joutua ostamaan virtuaalisia hyödykkeitä.



Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Samsung Galaxy Z Fold5 – hinta laskenut -36%

Samsung Galaxy Z Fold5
893 € CDON
1799 € Verkkokauppa.com
2099 € Power

Alin hinta viikko sitten: 1385 €

Samsung Galaxy A36 – hinta laskenut -28%

Samsung Galaxy A36
289 € Hobby Hall
335 € CDON
399 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 399 €

Asus ROG Phone 8 Pro – hinta laskenut -26%

Asus ROG Phone 8 Pro
1164 € Hobby Hall
1208 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 1565 €

Realme Note 50 – hinta laskenut -24%

Realme Note 50
76 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 99 €

Kommentit (2)

Agent_007
Agent_007

1

Ei toimi iPod touch (4G):llä. Pelin voi ladata ja asentaa, mutta kaatuu pelin oman latausruudun jälkeen. Yksi tähti.

Vastaa
teppoI
teppoI

2

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti Agent_007:

Ei toimi iPod touch (4G):llä. Pelin voi ladata ja asentaa, mutta kaatuu pelin oman latausruudun jälkeen. Yksi tähti.

Peli tuntuu kaatuvan aika herkästi myös iPad Air 2:lla, joten viilattavaa näyttää jääneen 1.0-versioon.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.