Googlen mobiilisovellukset saatiin toimimaan Nokia X:ssä

5
Manu Pitkänen

Googlen mobiilisovellukset saatiin toimimaan Nokia X:ssä
Nokian ensimmäisten Android-puhelimien esittelystä ei ole ehtinyt kulua edes viikkoa, mutta xda-developers-sivuston Kashamalaga-niminen käyttäjä on jo ehtinyt saamaan Googlen palvelut toimimaan puhelimessa.

Nokia X -puhelimissa käytetään avoimenlähdekoodin Androidia (AOSP), jonka päälle on lisätty Nokia X Software Platform -ohjelmisto. Puhelimet eivät tue Google Apps -mobiilipalveluita, eli esimerkiksi Google Play -sovelluskauppa ei toimi niissä. Sen sijaan Nokia suosittelee Android-sovelluskehittäjiä lisäämään ohjelmansa Nokia Storeen. Yhtiön mukaan useimmiten ohjelmat kelpaavat Nokia Store -kauppaan sellaisenaan ja epäyhteensopiviin ohjelmiinkaan ei tarvitse tehdä paljoa muutoksia.

Kashamalaga-nimimerkin takana vaikuttava hakkeri on kuitenkin jo saanut Googlen palvelut toimimaan Nokia X:ssä ja neuvoo xda-developers-foorumilla miten muut voivat tehdä saman. Kashamalaga on julkaissut myös videon, jossa hän osoittaa Google Now Launcherin toimivan Nokia X:ssä.
MAINOS



Vaikka esittelytilaisuudessa painotettiin, että puhelimissa ei ole kytköksiä Googlen verkkopalveluihin ja Nokia luottaa niiden sijaan omiin sekä Microsoftin tuottamiin vaihtoehtoihin, näyttäisi Nokia olevan innostunut Google Apps -hakkeroinnista.




Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Oppo Reno 12 F (4G) – hinta laskenut -29%

Oppo Reno 12 F (4G)
249 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 349 €

Samsung Galaxy Z Flip5 – hinta laskenut -28%

Samsung Galaxy Z Flip5
784 € Hobby Hall
820 € Multitronic
844 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 1088 €

Motorola Moto G24 – hinta laskenut -26%

Motorola Moto G24
89 € Power
144 € CDON
166 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 120 €

Motorola Moto G75 – hinta laskenut -24%

Kommentit (5)

JoniS
JoniS

1

sietääkin kiittää tuota kaveria, luultavasti myyntiluvut nousee. puhelimet ehdittiin jo lyttämään aika monessa paikkaa sen takia ettei ole pääsyä googlen palveluihin.

Vastaa
Anonyymi käyttäjä
user@org (vahvistamaton)

5

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti DonZQ:

Custom ROM ja Gappsit niin saattaa tuostakin puhelimesta olla johonkin :)

Mitä siinä on sellaista että noita tarvit juurikin tuohon luuriin , mitä et voisi tehdä jollain muulla ?

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.