Nyt Note-sarjan kolmannesta puhelimesta on saatu ensimmäiset vuotokuvat, joissa näkyy puhelimen etupaneeli. Sinänsä paneeli ei paljasta mitään yllättävää, muotoilu vaikuttaisi olevan odotetusti risteytys Galaxy S4:n ulkoasua ja edellistä Note II -mallia. Kuvista kuitenkin paljastuu, että Note III ei hukkaa pinta-alaa etupaneelissa turhiin reunoihin, vaan näyttöä ympäröivät sivuilla vain äärimmäisen ohuet reunukset. Vaikka pienet reunukset ovat kiistatta tyylikkäät, ne saattavat tehdä ison puhelimen käsittelystä hankalaa.
MAINOS
Tähän mennessä Note III -mallin tekniset tiedot ovat jo kohtalaisen hyvin selvillä. Huhuissa puhutaan 5,68 tuuman kokoisesta näytöstä, Snapdragon 800 -piiristä (tai Exynos 5420 -piiristä markkinoista riippuen), kolmen gigatavun muistista, 32 gigatavun tallennustilasta (ja microSD-korttipaikasta) sekä 13 megapikselin kamerasta, joka ehkä sisältää kuvanvakaimen. Moni osannee arvostaa myös isoa akkua, joka on kapasiteetiltaan ainakin 3200 mAh.
Kaikki selviää 4. päivä, jolloin laite näkee päivänvalon. Note III:n lisäksi Samsung esittelee samassa tilaisuudessa Galaxy Gear -älykellon.
Päivitys 23:24 ETradesupply.com julkaisi joukon parempilaatuisia kuvia, joissa muotoilu ja ohuet reunat erottuvat selkeämmin:


Kommentit (3)
Kuvista kuitenkin paljastuu, että Note III ei hukkaa pinta-alaa etupaneelissa turhiin reunoihin, vaan näyttöä ympäröivät sivuilla vain äärimmäisen ohuet reunukset. Vaikka pienet reunukset ovat kiistatta tyylikkäät, ne saattavat tehdä ison puhelimen käsittelystä hankalaa.
Ainakaan S2,S3 ja nykyinen S4 eivät reunat oikein kestä kolhuja (ohutta muovia!!),materiaali saisi olla vahvempaa kuin ohut polycarbonaattimuovia!!.
Jos nuo mitat pitävät paikkansa, on tabelin Note II:sta pienempi.
Note 1 näköä eli loistavan näköinen. Toivottavasti eivät möhli takakuoren kanssa niinkuin Note 2:ssa kävi...