Dell kuoppasi Streakin - oliko viisi tuumaa liikaa?

1
Teemu Laitila

Dell kuoppasi Streakin - oliko viisi tuumaa liikaa?
Dell on ilmoittanut lopettavansa tabletin ja puhelimen hybridin Dell Streakin valmistamisen. Laite julkaistiin runsas vuosi sitten ja sen myyntiluvut eivät ikinä yltäneet Dellin tavoitteisiin. Syitä heikkoon menekkiin voidaan etsiä esimerkiksi jo julkaisun hetkellä vanhasta Android 1.6 käyttöjärjestelmästä tai pieleen menneestä hinnoittelusta, mutta ehkä vieläkin enemmän laitteen erikoisesta kokoluokasta.

Streakilla oli periaatteessa mahdollisuuksia menestykseen. Sen 1 GHz:n Snapdragon-suoritin oli laitteen julkaisuhetkellä kohtalaisen tehokas kilpailijoihinsa verrattuna ja vanhentunut Android-versio olisi ollut korjattavissa ohjelmistopäivityksellä. Kuitenkin Dellin yritys kehittää uuden kokoista laiteluokkaa ei ottanut tuulta alleen.


Streakista on jäljellä enää muistosivu
MAINOS



Streakia on kuvattu liian suureksi puhelimeksi, joka ei kuitenkaan tarjoa erityisiä etuja tablet-käytössä. All Things Digitalin Walt Mossberg vertasikin Streakin käyttöä puhelimena vohvelin pitelemiseen korvalla. Myös Applen Steve Jobs on kommentoinut iPadia pienempiä tabletteja epäkäytännölliseksi, mikä osoittautui ainakin Streakin tapauksessa todeksi.

Kuitenkin nykyiset huippu-Androidit alkavat jo uhkaavasti lähestyä Streakin viiden tuuman ruutukokoa. Nykyiset huippupuhelimet saapuvat markkinoille 4,3 tuuman ruuduilla ja nettihuhujen mukaan valmistajat suunnittelevat jo 4,5 tuuman ruuduilla varustettuja monstereita.

Koska nykyiset Android-puhelimet alkavat muistuttaa vohveliin puhumista?


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G24 – hinta laskenut -26%

Motorola Moto G24
89 € Power
144 € CDON
166 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 120 €

Motorola Moto G75 – hinta laskenut -24%

Samsung Galaxy A16 (4G) – hinta laskenut -24%

Samsung Galaxy A16 (4G)
151 € Hobby Hall
184 € CDON
199 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 199 €

OnePlus Nord N30 – hinta laskenut -23%

OnePlus Nord N30
99 € Hobby Hall
232 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Kommentit (1)

Anonyymi käyttäjä
Ralle_ (vahvistamaton)

1

Huono otsikko. Viisi tumaa on pikemminkin liian vähän, koska pian kännyköissäkin alkaa näkymään tuota kokoluokkaa.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.