Videolla Gorilla Glassin haastava Dragontrail

1
Kaarlo Räihä

Videolla Gorilla Glassin haastava Dragontrail
Viime vuonna erinomaista kestävyyttä osoittanut Gorilla Glass -lasi sai huomiota matkapuhelinpiireissä, kun useat valmistajat ottivat sen käyttöönsä omissa puhelinmalleissa. Naarmuja ja fyysistä rasitusta erinomaisesti kestävä lasi ei kuitenkaan jää markkinoiden ainoaksi ratkaisuksi, vaan Japanissa Asahi Glass -yritys on tuomassa markkinoille oman vastaavan Dragontrail-nimellä kulkevan lasin.

Koska lasin kestävyyden kohdalla pelkät puheet harvoin vakuuttavat yleisöä, on yritys julkaissut lasistaan asianmukaisen esittelyvideon, jossa Dragontrail altistetaan rasitukselle. 1,1 millimetrin paksuinen lasi kestää videon perusteella 60 kilogramman painon ja iskut vasaralla.

Yrityksen oman videon ohella toimittajat pääsivät tänään testaamaan Dragontrailin kestävyyttä mm. avaimien avulla ja tiputtamalla lasia lattialle.

Asahi Glass uskoo uuden lasin käyvän kaupaksi vauhdilla, ja yritys ennakoi myyvänsä parissa vuodessa jopa 365 miljoonan dollarin edestä Dragontrailia. Yritys on jo neuvotellut sopimuksia useiden elektroniikkavalmistajien kanssa, mutta näiden yhteistyökumppaneiden nimiä ei vielä paljastettu.
MAINOS



Teoriassa ensimmäiset Dragontrailiä hyödyntävät matkapuhelimet voitaisiin nähdä jo ensi kuun Mobile World Congress -tapahtumassa.

Matkapuhelinten lisäksi Dragontrail kelpaa mm. kannettaviin tietokoneisiin ja televisioihin.

Video alla



Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Honor Magic6 Lite – hinta laskenut -40%

Honor Magic6 Lite
149 € DNA
242 € Power
248 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 249 €

Oppo Reno 12 F (4G) – hinta laskenut -36%

Oppo Reno 12 F (4G)
149 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 233 €

Motorola razr 50 Ultra – hinta laskenut -32%

Motorola razr 50 Ultra
699 € DNA
825 € Multitronic
959 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 1032 €

Samsung Galaxy Z Fold5 – hinta laskenut -32%

Samsung Galaxy Z Fold5
935 € CDON
1529 € Verkkokauppa.com
2099 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1368 €

Kommentit (1)

Anonyymi käyttäjä
user_org (vahvistamaton)

1

@uutinen
>Matkapuhelinten lisäksi Dragontrail kelpaa mm.

Uutisessa ei tarkemmin kerrottu matkapuhelimiin sopivuudesta sähköisistä ominaisuuksista tai muista ominaisuuksista kosketusnäyttöjä ajetellen, uutisessa epäsuorasti annetaan ymmärtää että voisi sopia ainakin joihinkin kosketustekniikoihin ?

Muutkin mainitut sovellus kohteet oli sellaisia joissa kosketusominaisuudet ei välttämättömiä.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.