"Nokia Supermanista" ultimaattinen selfie-puhelin?

7
Valtteri Ahonen

Nokia Supermanista ultimaattinen selfie-puhelin?
The Vergen tietojen mukaan yksi ensimmäisistä Windows-puhelimista, joita Microsoft julkaisee Nokia-kauppojen läpiviennin jälkeen, on koodinimellä Superman kulkeva laite.

Superman tulee sivuston mukaan olemaan keskihintainen laite, jossa on 4,7 tuuman näyttö. Mielenkiintoisena yksityiskohtana huhutaan jämerää viiden megapikselin etukameraa. Vastaava etukamera löytyy myös uudesta HTC Onesta. Nokian kamerahistorian tuntien siinä saattaa kuitenkin olla joitain herkkuja, joita muiden valmistajien kameroista ei löydy. Jos ei muuta, niin ainakin siitä on tulossa näillä näkymin paras Windows Phone -laite selfieiden ottoon!

Microsoft ei ole vielä selkeästi tiedottanut, kuinka tulevat laitejulkistukset brändätään, joten nimiarvioita Supermanille on vaikea antaa. Ei myöskään ole varmaa, tuleeko yhtiö pitämään Nokia-nimen mukana vai ei.

The Vergen mukaan Superman-puhelinta odotetaan julkaistavaksi vuoden loppupäässä.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Xiaomi Redmi Note 13 (5G) – hinta laskenut -26%

Xiaomi Redmi Note 13 (5G)
147 € CDON
208 € Multitronic
249 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 198 €

Samsung Galaxy M35 – hinta laskenut -22%

Samsung Galaxy M35
215 € CDON
399 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 273 €

Realme 12+ – hinta laskenut -20%

Realme 12+
249 € CDON
369 € Proshop
454 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 311 €

Nothing Phone (3a) Pro – hinta laskenut -18%

Nothing Phone (3a) Pro
399 € Verkkokauppa.com
399 € DNA
489 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 489 €

Kommentit (7)

Anonyymi käyttäjä
JOUPPILA (vahvistamaton)

2

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti Virhe?:

Eihän MSFT saa käyttää Nokia-nimeä älypuhelimissaan

OIKEASSA OLET

Vastaa
tikte76
tikte76

5

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti ramiselin:

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti Virhe?:

Eihän MSFT saa käyttää Nokia-nimeä älypuhelimissaan

Microsoft lisensioi Nokia-brändin puhelimilleen kymmeneksi vuodeksi, joten kyllä saavat käyttää sitä. Ilmeisesti Nokian nimestä hankiudutaan eroon kumminkin mahdollisesti hyvinkin pian: http://techcrunch.com/2014/04/28/nokiasoft-branding-issues/

Peruspuhelimissa ms saa käyttää Nokia nimeä, mutta älypuhelimissa ei saa. Ja MS osti lisenssin tai käyttöoikeuden Lumia nimen käyttöön Nokialta.

Vastaa
Anonyymi käyttäjä
user@org (vahvistamaton)

6

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti Virhe?:

Eihän MSFT saa käyttää Nokia-nimeä älypuhelimissaan

Saa vielä käyttää. En varma onko kerrottu kuinkapitkään loppullisessa sopparissa sovittu, Jossain ollut arvioita että ensivuoden lopussa katkeaisi.

MS Phones on antanut ymmärtää että vähän tutkailevat tarvetta.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.