Samsungin tulos jopa kasvoi vuoden alussa – Korona ei puraissut lovea tulokseen

Manu Pitkänen

Samsungin tulos jopa kasvoi vuoden alussa – Korona ei puraissut lovea tulokseen
Vaikka koronavirus on sekoittanut markkinoita ympäri maailmaa, ovat vaikutukset olleet Samsungiin kuitenkin toistaiseksi vähäiset. Ainakaan tuloksessa ne eivät näy kovinkaan selvästi, sillä yhtiön tulos jopa kasvoi vuoden alussa viime vuoden vastaavaan ajankohtaan nähden.

Samsungin julkaiseman ohjeistuksen mukaan yhtiön liikevaihto tammi-maaliskuussa oli noin 55 biljoonaa wonia eli noin 41,58 miljardia euroa. Toteutuessaan tämä tarkoittaisi noin viiden prosentin kasvua viime vuoden alkuun. Operatiivinen voitto tammi-maaliskuussa ennustetaan olevan 6,4 biljoonaa wonia eli noin 4,8 miljardia euroa. Voitossakin on muutaman prosentin kasvua vertailukauteen.

Ohjeistuksessa ei eritelty millainen rooli eri yksiköillä oli Samsungin tuloksen muodostumisessa. Voi siis olla, että esimerkiksi etätyön takia datakeskusten muistitilaukset ovat kasvaneet, mutta samaan aikaan esimerkiksi älypuhelimien myynti on laskenut kuluttajien varovaisuuden takia. Samsung julkaisee tuloksensa huhtikuun lopulla.
MAINOS





Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Oppo A40 – hinta laskenut -40%

Oppo A40
59 € Gigantti
99 € Power
99 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 99 €

Oppo Reno 12 F (4G) – hinta laskenut -36%

Oppo Reno 12 F (4G)
149 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 233 €

Motorola Moto G75 – hinta laskenut -23%

Motorola Moto G75
199 € DNA
239 € Gigantti
256 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 258 €

Nothing Phone (3a) Pro – hinta laskenut -18%

Nothing Phone (3a) Pro
399 € Verkkokauppa.com
399 € DNA
489 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 489 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.