Huawein P40-sukupolven puhelimet esitellään 26. maaliskuuta – Eivät sisällä Google-sovelluksia

Manu Pitkänen

Huawein P40-sukupolven puhelimet esitellään 26. maaliskuuta – Eivät sisällä Google-sovelluksia
Huawein seuraavan sukupolven lippulaivapuhelimet esitellään Pariisissa 26. maaliskuuta. Tuolloin lehdistötilaisuudessa kaiken kansan ihmeteltäväksi tulevat P40-sukupolven laitteet.

Viime vuoden P30-malleista löytyi vielä Googlen höysteillä varustettu Android-käyttöjärjestelmä, mutta tänä vuonna kaikki on toisin. Huawei joutuu julkaisemaan P40-puhelimet ilman Googlen sovelluksia, koska Yhdysvallat on kieltänyt amerikkalaisia yhtiöitä tekemästä yhteistyötä Huawein kanssa. Tästä syystä P40:ssä ei ole Google Play -kauppaa, mutta sen voi asentaa puhelimeen jälkikäteen. Googlen mukaan tällaiset sideload-asennukset aiheuttavat kuitenkin tietoturvariskin.

Huawei P40:ssä ja P40 Prossa tulee olemaan 120 hertsin näytöt. Puhelimet eroavat toisistaan kuitenkin takakameran osalta. P40:ssä on vain kolme kameraa, kun P40 Prossa kameroiden määrä on kasvanut viiteen. Kamerat ovat tuttuun tyyliin Leica-brändätyt.



Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Apple iPhone 16 Pro – hinta laskenut -30%

Apple iPhone 16 Pro
879 € iPhonetalo
1251 € CDON
1259 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1259 €

Xiaomi 14 – hinta laskenut -19%

Xiaomi 14
630 € Hobby Hall
778 € CDON
1099 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 777 €

Samsung Galaxy XCover 7 Pro – hinta laskenut -18%

Realme 12 Pro – hinta laskenut -16%

Realme 12 Pro
402 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 481 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.