Tinder julkaisi kevytsovelluksen

Jami Virtanen

Tinder julkaisi kevytsovelluksen
Seuranhakusovellus Tinder on julkaissut sovelluksestaan kevyemmän lite-version.

Tinder on julkaissut uuden ominaisuuksista karsitun version sovelluksestaan Androidille. Yhtiön mukaan uusi sovellus on 25% pienempi perussovellukseen verrattuna sekä vähentää datan käyttöä 20 prosentilla. Lisäksi sen pitäisi toimia paremmin halvemman hintaluokan puhelimissa sekä kuluttaa vähemmän akkua.

Uudella julkaisulla Tinder liittyy muiden yhtiöiden, kuten Uber, YouTube ja Spotify, joukkoon, jotka ovat julkaisseet kevyemmän version sovelluksistaan kehittyville markkinoille. Kehittyvillä markkinoilla laitteiden ja verkkojen ominaisuudet ovat usein heikompia kuin länsimaiden vastaavat, joten kevyt-sovellukset keräävät suosiota. Tinderin emoyhtiö Match Group linjasikin toukokuussa sen tavoitteena olevan lokalisoida Tinderiä eri markkina-alueille.

Tinder Lite julkaistaan ensin Vietnamissa ja sen jälkeen muualla Kaakkois-Aasiassa. Sovelluksen Suomen Play-kauppaan saapumisesta ei ole tietoa.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Oppo Reno 12 F (4G) – hinta laskenut -26%

Oppo Reno 12 F (4G)
209 € CDON
307 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 281 €

Samsung Galaxy A35 – hinta laskenut -25%

Samsung Galaxy A35
179 € Gigantti
179 € Power
179 € DNA

Alin hinta viikko sitten: 239 €

Motorola Moto G85 – hinta laskenut -16%

Motorola Moto G85
199 € Gigantti
199 € Power
235 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 235 €

Xiaomi Poco X6 – hinta laskenut -16%

Xiaomi Poco X6
266 € Proshop
266 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 317 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.