OnePlus lupaa korjata 7 Pron näyttöongelmat – Aikataulu yhä hämärän peitossa

Manu Pitkänen

OnePlus lupaa korjata 7 Pron näyttöongelmat – Aikataulu yhä hämärän peitossa
OnePlus 7 Pro esiteltiin ison julkaisukampanjan voimin toukokuussa. Puhelimen yksi myyntivalteista on 90 hertsin AMOLED-näyttö, jonka luvattiin kykenevän toistamaan nopeasti liikkuvaa sisältöä äärimmäisen sulavasti. Näyttö toi kuitenkin mukanaan joitain harmejakin, kuten "haamukosketukset".

Haamukosketukset ovat käytännössä näytön rekisteröimiä kosketuskäskyjä, joita käyttäjä ei missään vaiheessa ole antanut. Kosketuksia saattoi syntyä silloinkin, kun puhelimeen ei koskettu lainkaan. OnePlus kertoi vian ilmenemisen jälkeen, että se on onnistunut toisintamaan vian ja aikovansa korjata sen. OnePlussan foorumeilla vahvistetaan, että korjaus on tulossa tulevien viikkojen aikana.

Puhelimen näytön nurkka-alueet eivät myöskään aina rekisteröi kosketuksia XDA-developersin Max Weinbachin mukaan. OnePlus on luvannut korjata tämänkin ongelman tulevassa ohjelmistopäivityksessä.





Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Oppo A40 – hinta laskenut -40%

Oppo A40
59 € Gigantti
99 € Power
99 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 99 €

Honor Magic6 Lite – hinta laskenut -40%

Honor Magic6 Lite
149 € DNA
242 € Power
249 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 249 €

Oppo Reno 12 F (4G) – hinta laskenut -36%

Oppo Reno 12 F (4G)
149 € Gigantti
233 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 234 €

Samsung Galaxy Z Flip5 – hinta laskenut -34%

Samsung Galaxy Z Flip5
525 € CDON
799 € Dustin Home
920 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 799 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.