WhatsAppista löytyi haavoittuvuus – Käytettiin haittakoodin levittämiseen

Manu Pitkänen

WhatsAppista löytyi haavoittuvuus – Käytettiin haittakoodin levittämiseen
WhatsAppista löytynyttä tietoturva-aukkoa on hyödynnetty haittaohjelman levittämiseen niin iPhoneihin kuin Android-puhelimiinkin, kertoo Financial Times.

Haittaohjelmien levittämiseen käytetty aukko on nyt paikattu, joten sen ei pitäisi aiheuttaa enää vaaraa suositun pikaviestipalvelun käyttäjille. Haittakoodin levittämiseen käytettiin WhatsAppista löytyvää äänipuheluominaisuutta. Tartunta tapahtui, vaikkei vastaanottaja vastaisikaan puheluun. Puheluun liittyvät jäljet saatiin myös pyyhittyä pois, joten tietoa soitosta ei näy lainkaan logeissa.

Israelilaisen NSO Groupin kehittämän haittaohjelman levinneisyydestä ei ole tällä hetkellä tarkkaa tietoa. Tiedetään kuitenkin se, että brittiläisen ihmisoikeusjärjestön asianajaja on ollut hyökkäyksen kohteena.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Samsung Galaxy M35 – hinta laskenut -22%

Samsung Galaxy M35
215 € CDON
399 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 273 €

Asus Zenfone 11 Ultra – hinta laskenut -18%

Asus Zenfone 11 Ultra
891 € CDON
1090 € Gigantti
1090 € Power

Alin hinta viikko sitten: 1090 €

Nothing Phone (3a) Pro – hinta laskenut -18%

Nothing Phone (3a) Pro
399 € Verkkokauppa.com
399 € DNA
489 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 489 €

OnePlus 12 – hinta laskenut -17%

OnePlus 12
649 € Elisa
765 € Multitronic
801 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 780 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.