Asensitko sinä? Haittaohjelma levisi salakavalasti 150 miljoonaan Android-laitteeseen

Manu Pitkänen

Asensitko sinä? Haittaohjelma levisi salakavalasti 150 miljoonaan Android-laitteeseen
Vaikka Google yrittää parhaansa mukaan pitää Google Play -sovelluskauppansa puhtaana haittaohjelmista, niin silloin tällöin nettijätilläkin käy hassusti. Tällä kertaa kävi vähän isommin, sillä tietoturvayhtiö Check Pointin mukaan Google Playn kautta eräs haittaohjelma pääsi leviämään jopa 150 miljoonaan laitteeseen.

SimBad-haittaohjelman levittämiseen käytettiin useita Android-sovelluksia, mikä osaltaan selittää sen miten haittaohjelma on päässyt leviämään niin laajasti huomaamatta. SimBadin avulla hyökkääjä pystyy luomaan tietokalastelusivuja käyttäjälle esitettäväksi, minkä lisäksi hyökkääjä pystyy asentamaan saastuneeseen laitteeseen lisää haittaohjelmia.

Haittaohjelma löytyi tyypillisesti erilaisista simulaatiopeleistä. Selvästi suosituin oli Snow Heavy Excavator Simulator, mutta sen lisäksi haittakoodia löytyi seuraavista peleistä: Real Tractor Farming Simulator, Heavy Mountain Bus Simulator 2018, Hummer taxi limo simulator, Excavator Wrecking Ball Demolition Simulator, ja Sea Animals Truck Transport Simulator. Jos puhelimestasi löytyy jokin simulaattoripeli, niin kannattaa tarkistaa ettei se löydy tältä listalta. Jos peli on listalla, on sisältää se haittakoodia ja tulee poistaa heti.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Honor Magic6 Lite – hinta laskenut -40%

Honor Magic6 Lite
149 € DNA
242 € Power
248 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 249 €

Oppo Reno 12 F (4G) – hinta laskenut -36%

Oppo Reno 12 F (4G)
149 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 233 €

Samsung Galaxy Z Fold5 – hinta laskenut -32%

Samsung Galaxy Z Fold5
935 € CDON
1529 € Verkkokauppa.com
2099 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1368 €

Motorola razr 50 Ultra – hinta laskenut -32%

Motorola razr 50 Ultra
699 € DNA
824 € Multitronic
951 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 1032 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.