Skype hävisi sovelluskaupoista Kiinassa

Manu Pitkänen

Skype hävisi sovelluskaupoista Kiinassa
Microsoftin suosittu Skype-viestipalvelu on poistettu Applen App Store -sovelluskaupan valikoimista. Applen mukaan poiston syynä on viranomaisten huomautus.

Googlen virallinen Play-sovelluskauppa ei edes toimi Kiinassa, joten viranomaisten poistopyyntö ei ole myöskään kohdistunut siihen. Skype meni kuitenkin poistoon lukuisissa kolmansien osapuolien Android-sovelluskaupoissa.

Kiinalaisen yleisen turvallisuuden ministeriön lähettämän myllykirjeen mukaan Skypen mobiilisovellus pitää poistaa sovelluskaupoista, koska se rikkoo VoIP-palveluita koskevaa lainsäädäntöä. Tämän tarkempaa selitystä Skypen poistolle ei ole annettu. Microsoftin mukaan kyseessä olisi vain väliaikainen poisto, joten Skype on tekemässä paluun Kiinan sovelluskauppoihin. Aikataulut ovat kuitenkin avoimina.

Kiinassa on tämän vuoden aikana tiukennettu otetta VPN-palveluita kohtaan. Lisäksi WhatsAppia vastaan on kampanjoitu aiempaa aggressiivisemmin.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Honor Magic6 Lite – hinta laskenut -40%

Honor Magic6 Lite
149 € DNA
242 € Power
248 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 249 €

Oppo Reno 12 F (4G) – hinta laskenut -36%

Oppo Reno 12 F (4G)
149 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 233 €

Motorola razr 50 Ultra – hinta laskenut -32%

Motorola razr 50 Ultra
699 € DNA
825 € Multitronic
959 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 1032 €

Samsung Galaxy Z Fold5 – hinta laskenut -32%

Samsung Galaxy Z Fold5
935 € CDON
1529 € Verkkokauppa.com
2099 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1368 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.