Kaupankäynti Rovion osakkeella alkoi – Alkuinnostus taantui iltapäivällä

Manu Pitkänen

Kaupankäynti Rovion osakkeella alkoi – Alkuinnostus taantui iltapäivällä
Mobiilipeliyhtiö Rovio Entertainmentin listautuminen Helsingin pörssiin sujui onnistuneesti, sillä listautumisanti jouduttiin keskeyttämään ennenaikaisesti ylimerkitsemisen takia. Kaupankäynti yhtiön osakkeella alkoi pörssissä tänään.

Kaupankäynti alkoi Rovion osakkeella hyvin, sillä osakkeen arvo oli aamulla heti viiden prosentin nousussa. Osakkeen arvo mitattiin yli 12 eurossa, kunnes puolilta päivin arvo alkoi laskea ja nyt Rovion osakkeella käydään kauppaa 11,50 euron tuntumassa. Helsingin pörssissä on ollut tänään yleisesti punertava päivä, sillä OMXH-yleisindeksi on laskenut 0,5 prosenttia eilisen nousupäivän jälkeen.

Reutersin haastattelussa Rovion pääomistaja Kaj Hed totesi, että yhtiö aikoo ottaa osaa pelialan konsolidoitumiseen. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että Rovio on valmis käyttämään rahojaan muiden peliyhtiöiden ostamiseen. Hed omistaa Roviosta listautumisen jälkeen 37 prosenttia.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G24 – hinta laskenut -26%

Motorola Moto G24
89 € Power
144 € CDON
166 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 120 €

Motorola Moto G75 – hinta laskenut -24%

Xiaomi Poco X7 Pro – hinta laskenut -24%

Xiaomi Poco X7 Pro
361 € Hobby Hall
412 € CDON
431 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 477 €

Samsung Galaxy A16 (4G) – hinta laskenut -24%

Samsung Galaxy A16 (4G)
151 € Hobby Hall
184 € CDON
199 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 199 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.