Android Nougat julkaistaan HTC:n lippulaivoille lähiaikoina

Manu Pitkänen

Android Nougat julkaistaan HTC:n lippulaivoille lähiaikoina
HTC lippulaivatuoteperheeseen kuuluvat 10- ja One M9 -älypuhelimet saavat Euroopassa Android Nougat -päivityksen kahden viikon sisällä, kertoo yhtiön Euroopan toimintojen tuote- ja palvelujohtaja Graham Wheeler.

Molemmat puhelinmallit (operaattorilukittomat) saavat Nougat-päivityksen samoihin aikoihin eli niiden välillä ei ole olennaista porrastusta. Vanhempi One M8 -lippulaivamalli jää Android Marshmallowiin, sillä HTC ei ole luvannut julkaista Nougatia sille. Päätös noudattaa HTC:n aiempaa linjaa, jossa uusimman käyttöjärjestelmän saavat kaksi tuoreinta lippulaivapuhelinta.

Nougat on julkaistu vasta muutamalle älypuhelimelle eikä siihen perustuvia uusiakaan puhelimia ole vielä ehtinyt markkinoille. Tästä syystä Nougatin osuus aktiivisesta Android-laitekannasta on vain 0,7 prosenttia.




Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Samsung Galaxy Z Flip5 – hinta laskenut -43%

Samsung Galaxy Z Flip5
520 € CDON
799 € Dustin Home
920 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 919 €

Nothing Phone (2) – hinta laskenut -40%

Oppo A60 – hinta laskenut -34%

Oppo A60
99 € Power
99 € DNA
149 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 149 €

Motorola Edge 50 Ultra – hinta laskenut -29%

Motorola Edge 50 Ultra
499 € Power
699 € Gigantti
729 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 699 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.