Apple ottaa Snapchatista mallia – Kehittää uutta videopalvelua

Manu Pitkänen

Apple ottaa Snapchatista mallia – Kehittää uutta videopalvelua
Apple kehittää omaa kuvien ja videoiden jakamiseen keskittyvää yhteisöpalvelua, kertoo Bloomberg. Laitemyynnin kompastelun myötä Apple on alkanut kehittää tarmokkaammin verkkopalveluiden ympärille luotua liiketoimintaa.

Uusi palvelu seuraa Bloombergin mukaan Snapchatin viitoittamaa tietä siinä mielessä, että sen ajatuksena on tarjota erilaisia suodatin- ja tarravaihtoehtoja kuvien ja videoiden ehostamiseksi. Sovelluksesta on suunniteltu mahdollisimman suoraviivainen, joten kuvan ottaminen, editointi ja jakaminen onnistuu yhdellä kädellä ja alle yhdessä minuutissa.

Applen nykyisenä tavoitteena on saada sovellus julkaisuvalmiiksi vuoteen 2017 mennessä. Sovelluksen jakelutavasta ei ole kuitenkaan vielä tietoa, se voidaan sisällyttää iOS:n nykyiseen kamerasovellukseen yhtenä uutena ominaisuutena tai vaihtoehtoisesti sen voisi ladata erikseen puhelimeen App Storesta.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Oppo Reno 12 F (4G) – hinta laskenut -29%

Oppo Reno 12 F (4G)
249 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 349 €

Samsung Galaxy Z Flip5 – hinta laskenut -28%

Samsung Galaxy Z Flip5
784 € Hobby Hall
820 € Multitronic
844 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 1088 €

Motorola Moto G24 – hinta laskenut -26%

Motorola Moto G24
89 € Power
144 € CDON
166 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 120 €

Motorola Moto G75 – hinta laskenut -24%

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.