Turkulainen pelistudio myytiin Aasiaan yli 3 miljoonalla eurolla

Manu Pitkänen

Turkulainen pelistudio myytiin Aasiaan yli 3 miljoonalla eurolla
Hongkongilainen mobiilipeleihin erikoistunut julkaisuyhtiö Animoca Brands on ostanut turkulaisen TicBits-pelistudion. Yrityskaupan kokonaisarvo on 3,35 miljoonaa euroa, josta miljoona euroa on sovittu maksettavaksi vuonna 2018.

TicBitsillä työskentelee kymmenisen työntekijää ja yhtiön liikevaihto kasvoi viime vuonna miljoonaan euroon. Animocan Brandsin ostopäätöstä helpotti todennäköisesti TicBitsin erinomainen kannattavuus, liikevaihdosta jäi yhtiölle peräti 590 000 euroa voittoa.

Alkuvaiheessa TicBits keskittyi melko perinteisiin peleihin, kuten Sudokuun, miinaharavaan, pasianssiin ja sanapeleihin. Viime vuonna yhtiö kuitenkin lanseerasi Crazy Kings -pelin, jossa pelaajan tarkoituksena on torjua hyökkäyksiä ja puolustaa hallitsemaansa tornia käyttämällä erilaisten korttien tarjoamia puolustuskeinoja.



Animoca Brandsin tarkoituksena on laajentua TicBitsin avulla paremmin Euroopan markkinoille. Kaupan ansiosta TicBits pääsee vuorostaan hyödyntämään Animoca Brandsin rakentamaa mainosverkkoa.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Apple iPhone 16 Pro – hinta laskenut -30%

Apple iPhone 16 Pro
879 € iPhonetalo
1259 € Proshop
1259 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 1259 €

Xiaomi 14 – hinta laskenut -19%

Xiaomi 14
630 € Hobby Hall
732 € CDON
1099 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 777 €

Samsung Galaxy XCover 7 Pro – hinta laskenut -18%

Realme 12 Pro – hinta laskenut -16%

Realme 12 Pro
402 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 481 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.