Mainokset ovat tulossa Androidin sovelluskauppaan

Manu Pitkänen

Mainokset ovat tulossa Androidin sovelluskauppaan
Maksullista näyttötilaa on voinut ostaa Googlen palveluista iät ja ajat, mutta Google Play -sovelluskauppa on pysytellyt mainosvapaalla vyöhykkeellä.

Tämä on muuttumassa, sillä Google on kertonut aloittavansa testit, joissa sovelluskehittäjät voivat hankkia parempaa näkyvyyttä ohjelmilleen ostamalla Googlelta mainospaikkoja Google Playstä. Parempaa näkyvyyttä maksua vastaan saaneet sovellukset aiotaan merkitä selvästi mainoksiksi, jotta ne eivät menisi sekaisin algoritmien valitsemien hakutulosten kanssa.

Google Playstä löytyy nykyään jo yli miljoona sovellusta, mikä tietysti syö paljon yksittäisten sovellusten näkyvyyttä. Mainokset ovat suoraviivainen ja Googlen kannalta ehkä rahakaskin ratkaisu ongelmaan.

Googlen mukaan se on tilittänyt Android-kehittäjille viimeisen 12 kuukauden aikana seitsemän miljardia dollaria. Applen tilitykset nousivat viime vuonna 10 miljardiin dollariin.



Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G15 – hinta laskenut -26%

Motorola Moto G15
139 € Verkkokauppa.com
139 € Gigantti
139 € Power

Alin hinta viikko sitten: 189 €

Xiaomi Poco X7 – hinta laskenut -20%

Xiaomi Poco X7
199 € Hobby Hall
245 € CDON
249 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 249 €

Xiaomi Poco X6 – hinta laskenut -17%

Xiaomi Poco X6
266 € Proshop
266 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 321 €

Realme C75 – hinta laskenut -15%

Realme C75
169 € Hobby Hall
199 € Proshop
199 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 199 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.