ARM esitteli tehokkaan suoritinytimen keskihintaisiin puhelimiin

Manu Pitkänen

ARM esitteli tehokkaan suoritinytimen keskihintaisiin puhelimiin
Keskihintaisten älypuhelimien kysyntä kasvaa kokoajan ja ARM odottaa niiden suosion ylittävän lähivuosien aikana high-end-puhelimet. Muutosta silmällä pitäen yhtiö on nyt esitellyt uuden Cortex-A12-ytimen, joka on suunniteltu nimenomaisesti 200–350 dollaria maksaviin puhelimiin.

A12 on ARM:n mukaan noin 40 prosenttia rivakampi kuin nykyinen A9, jota esimerkiksi Nvidia käyttää Tegra 3 -järjestelmäpiirissä. Ensimmäiset A12-ydintä käyttävät laitteet tulevat markkinoille vuonna 2014 tai vuoden 2015 alussa. Uusi ydin voidaan parittaa A7:n kanssa big.LITTLE-teknologian mukaisesti, jolloin A12 voidaan käyttää kun tarvitaan paljon laskentatehoa ja A7:ää kun tarvitaan enemmän alhaista virrankulutusta.

ARM esitteli samalla Mali-T622-grafiikkapiirin Mali-V500-videopiirin. Molempia voidaan käyttää A12:n kanssa.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto E14 – hinta laskenut -34%

Motorola Moto E14
79 € Power
119 € Multitronic
119 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 119 €

Nothing Phone (2) – hinta laskenut -33%

Nothing Phone (2)
199 € DNA
299 € Elisa
562 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 299 €

Realme Note 50 – hinta laskenut -24%

Realme Note 50
76 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 99 €

Motorola Moto G24 – hinta laskenut -23%

Motorola Moto G24
89 € Power
116 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 115 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.