Telegram esitteli pelibotit

Manu Pitkänen
4. lokakuuta, 2016 10:03

Telegram esitteli pelibotit

Telegram laajentaa viime vuonna lanseerattua bottialustaansa pikaviestipalvelun sisäisiin mobiilipeleihin. Jatkossa ryhmäkeskusteluiden kautta voi haastaa kavereita kilpailemaan yksinkertaisten HTML5-pelien kuninkuudesta.


Koska pelit on toteutettu HTML5-tekniikalla, ne ladataan vain on-demand-tyyppisesti. Pelit eivät siis kuluta Telegram-käyttäjien puhelimien tallennustilaa, eikä niitä tarvitse ladata mistään sovelluskaupasta. Tällä hetkellä erilaisia pelejä on saatavilla noin 30 kappaletta. Ne löytyvät kirjoittamalla viestikenttään @gamee tai @gamebot.

Telegram-pelit on saatavilla Android 4.4:lle ja iPhone 4:lle sekä näitä uudemmille versioille. Sovelluksen osalta pelaaminen edellyttää Telegramin versiota 3.13.

Lue myös nämä
Tägit
peli Android iOS mobiilisovellukset mobiilipelit Telegram