Galaxy S Plus ei ole yrityksen uusi lippulaivamalli, vaan kyseessä on korvaaja Galaxy S -puhelimelle. Venäjältä tulleiden tietojen perusteella uudistuksina tarjolla on 1,4 gigahertsin kellotaajuudella toimiva suoritin, 1650 mAh -akku, metallinen takakuori ja Android Gingerbread.
Puhelimeen liittyvin huolestuttavin tieto tulee venäläisbloggari Eldar Murtazinin suunnalta, sillä hän kertoo Twitter-viestissään Galaxy S Plus -puhelimen sisältävän saman suorittimen kuin nykyiset Galaxy S -mallit, ja suurempi kellotaajuus olisi saavutettu rankalla ylikellotuksella. Tämä näkyy todennäköisesti laitteen käyttöajoissa, ja mahdollisesti myös puhelin tuntuu esim. pelejä pelatessa aiempaa mallia lämpöisemmältä kädessä.
MAINOS
Myyntiin puhelin tulee nykyisen aikataulun perusteella ensi kuun aikana, mutta tarkempia markkina-alueita ei ole vielä paljastettu. Venäjällä puhelin tulee tiettävästi myyntiin myös Samsung Galaxy S 2011 Edition -nimellä.
Kommentit (11)
Eli ei mitään muuta uutta kuin metallinen takakuori ja suurempi akku. Suorittimen kellottaminen tuskin tuo kovinkaan suurta etua, koska Galaxy S vakiokelloillakin on nopea. Varmasti lämpenee paljon ja koska vakiokelloilla lämpenee pelejä pelattaessa aika reilusti, niin voin vain kuvitella kuinka paljon noilla kelloilla lämpenee.
Minimaalisin muutoksin kokoajan samaa ulos "uutena" ja kaliilla hinalla.... ostajahan tuon huomaa kun on kerran höynäytetty.
Nuo lämpenemisongelmat tuovat sitten ongelmia akulle ja varmasti myöskin virran katkeilulla!!.
Jos Samsung on nämä asiat eliminoinut,niin kapasiteettia prossulta sitten pitäisi riittää muuhunkin. :/
Toivottavasti ylikellotus on pelkkää huhua!.
En ymmärrä onko tuo ninku eri kännykkä ku samsung galazy s2 ?
On.
Nimensä mukaisesti vaikuttaa hieman parannetulta galaxy s:ltä
Jaa galaxy s II ja normi + ns.köyhis malli perään..? no,onpahan taas tavan homostelua..
Onneksi en erehdykkään samsungin luureihin viimeaikaisten rehellisten käyttäjäpalautteiden osalta (kiitos) tietyille niceille :)
Noi Eldarin jutut on välillä ihmeellisiä: "Samsung answer to HTC Pyramid"
Jos HTC Pyramid on 1.2GHz dual core 4.3" näytöllä. Niin millä perusteella tämä mainittu malli on vastine Pyramidille. Eikö paremminkin Pyramid ole HTC:n vastine Galaxy S2:lle.
Bluejack @
Älä vaan sano,että sulla on joku Mokia kännykkä?.
=)
Jep,älä edes kysy kuin monta -- myynnissä on kaikki-- osa lahjoitetaan ;)
Ei taida tätä löytyä Samsung Galaxy S2 ja Samsung Galaxy S Plus-malleista?:
http://plaza.fi/muropaketti/taskumuro/qualcomm-msm8660-murskasi-kilpailijansa-anandtechin-testissa