Heron tavoin HTC Wildfiren ominaisuuksiin kuuluvat 3,2 tuuman kosketusnäyttö, 5 megapikselin kamera, WLAN, GPS ja Androidin 2.1-versio Sense-käyttöliittymällä höystettynä. Näytön resoluutio on puolestaan astetta vaatimattomampi, halvemmista kosketusnäyttöpuhelimista tuttu 320x240. Unwiredview kuuli aiemmin, että puhelimen hinta olisi 250 euroa, mutta Frandroidin mukaan puhelinta myytäisiin ainakin jossain 299 euron hintaan ilman kytkyä.
MAINOS
Puhelin tulee HTC Wildfire -nimellä myyntiin ainoastaan Euroopassa ja Aasiassa, mutta todennäköisesti HTC brändää puhelimesta oman version myös jenkkimarkkinoille. Puhelin sai nimensä HTC:n Facebook-kampanjasta, jossa ihmiset saivat äänestää puhelimelle sopivinta nimeä.

Kommentit (7)
3.2 tuuman QVGA? Ei kiitos.
Kummallista tosiaan, että reso on noin huono. Ei voida puhua oikein Heron seuraajasta, kun Herossa kuitenkin oli HVGA. Pikemminkin kyse on Tattoon päivityksestä, jossa on tuo samainen QVGA.
tottakai tämä on tattoon päivitys. herohan on paaljon kalliimpikin
@2 & @3:
Tosiaankin Tattoon seuraaja, ei Heron. Kiitokset huomiosta, korjattu juttuun.
Miksihän ne pitää julkaista eri nimillä Yhdysvalloissa ja Euroopassa? Onko sille jotain järkevää syytä?
@5
Operaattorien tahto.
Näppärän näköinen puhelin, ja halpakin vielä. Näytön koko on kyllä melko pieni.